K
O
N
T
A
K
T
ZAREKLAMUJ SIĘ »
mt7.eu - kupuj bilety bez kolejek na Spływ Dunajcem - Flisacy

Gdzie jest Małe Ciche?

Położenie Małego Cichego u stóp Tatr

Pobyt w polskich górach – szczególnie zimą – gwarantuje doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku. Ponadto sprzyja naszemu zdrowiu, jak i wprawia nas w doskonały nastrój. Potwierdzi to każdy, kto choć raz w swoim życiu miał okazję wypoczywać właśnie w polskich górach. I nie ma tu większego znaczenia czy odwiedzamy dumne i rozkrzyczane ośrodki turystyczne – jak na przykład Zakopane, czy też dużo mniej hałaśliwe miejscowości jak np. Bukowina Tatrzańska. Zaletą tych drugich, jest możliwość obcowania z niepowtarzalną górską przyrodą, wyciszenia się i zrelaksowania z dala od miastowego tłumu i harmidru. Takie właśnie możliwości daje Małe Ciche.

O tej miejscowości mówi się, że jest idealna dla każdego, kto szuka „kameralnych” warunków do spędzenia urlopu lub ferii w górach. Jeszcze niedawno miejscowość ta kojarzona była jedynie z letnimi atrakcjami. Od momentu, gdy – na przełomie 2004/2005 roku - na jej obszarze powstała stacja narciarska, sytuacja ta zmieniła się diametralnie. Dzięki czemu Małe Ciche stało się również miejscem idealnym do zimowego wypoczynku.

Miejscowość opisywana jest w licznych przewodnikach, jako najmniejsza (zamieszkuje ją raptem ok. 500 osób), a jednocześnie najbardziej malownicza i najspokojniejsza podhalańska wioska. Zalety tej miejscowości można by wymieniać w nieskończoność. Począwszy od bardzo przyjemnego klimatu, poprzez serdeczność miejscowych, co czyni to miejsce jeszcze bardziej przyjemnym i atrakcyjnym dla turystów i na pięknych i malowniczych widokach skończywszy. To właśnie tu znajduje się najpiękniejszy punkt widokowy na Tatry Wysokie i Bielskie. Małe Ciche to również raj dla wszystkich, którzy pragną dopiero rozpocząć lub są na początku drogi swojej przygody z narciarstwem, nie znajdziemy bowiem na jego obszarze ani tras bardzo długich, ani też wyjątkowo skomplikowanych. I co najważniejsze: aby skorzystać z wyciągu nie trzeba stać w gigantycznych kolejkach. Warto przy tym nadmienić, że Małe Ciche jest dobrze zorganizowane i przygotowane pod względem zapewnienia turystom wszelkich wygód – odwiedza je wszak wiele tysięcy gości w ciągu roku.

Gdzie znajduje się ta wspaniała miejscowość? Otóż pod względem administracyjnym Małe Ciche położone jest w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim – gmina Poronin. W latach 1975-1998 wchodziła ona w skład województwa nowosądeckiego. Pod względem geograficznym zaś Małe Ciche to miejscowość położona u samych podnóży Tatr – w dolinie Filipczańskiego Potoku, którą okalają zewsząd podtatrzańskie lasy. Małe Ciche umiejscowione jest między Murzasichlem a Bukowiną Tatrzańską – w samym centrum malowniczego Podhala. Miejscowość ta zlokalizowana jest 5 km na południe od Poronina, 3 km na wschód od Murzasichla oraz 12 km od Zakopanego. Znajduje się ona na obszarze Podgórza Bukowińskiego na wysokości 830-860 m n.p.m.

Małe Ciche funkcjonuje również, jako stacja narciarska i znajduje się na zachodnim zboczu grzbietu między dwoma szczytami – Wierch Zgorzelisko oraz Zadni Wierch – przylegające bezpośrednio do Tatr a należące do Regionu Karpackiego. Dzieli się ona na dolną i górną stację. Dolna stacja znajduje się w samej wsi. Górna zaś położona jest na Polanie Zgorzelisko.

Najbliżej niej znajdują się następujące miejscowości:

- odległość 100 km – Kraków;

- odległość 15 km – Białka Tatrzańska;

- odległość 12 km – Zakopane;

- odległość 7 km – Bukowina Tatrzańska oraz Poronin;

- odległość 5 km – Murzasichle.

Tak atrakcyjne położenie tej miejscowości sprawia, że dość łatwo do niej dotrzeć. Najbardziej polecane połączenie to Kraków – „Zakopianka” – Poronin – Bukowina Tatrzańska, a stamtąd już tylko 2 km w prawo i jesteśmy na miejscu.

Czy wiesz, że:

  • Małe Ciche pełniło w 1669 roku osadę pasterską? Szybko jednak zaczęła przeżywać swoją metamorfozę, dzięki czemu dzisiaj pełni funkcję dobrze zorganizowanej, niewielkiej miejscowości wypoczynkowej.


Wyświetl większą mapę

Małe Ciche ma bardzo dobrą lokalizację


1999-2024 © MATinternet Zakopane | Powered by MATcms